خانه آخرین اخبار آشنایی با آگاما

آشنایی با آگاما

0 ثانیه خوانده شده
0
0
112
0031

حتما شما هم در مزارع کشاورزی خوذ متوجه نوعی خزنده بزرگ تر از مارمولک های خانگی شدید . و فلس های روی بدنش و دم نسبتا بلندش از سایر مارمولک ها ان را متمایز میکنند و سرعت نسبت بالایی در حرکت دارند .
این موجود خزنده اگاما نام دارد.در ایران قریب به هفده گونه اگاما در حال زیستن است و اکثرا به اتفاق در مناطق بیابانی زندگی می کنند در کنار ماسه و شن ها و مکان های لم یزرع لانه میگرنند. و ساعات روز را برای زندگی انتخاب میکند وبدن نسبتا مقاومی در برابر گرمای طاقت فرسای روز دارندو این موجودات خزنده مانند سایر خزنده ها در حشرات کوچک ملخ ها عنکبوت ها و سوسک ها تغذیه میکنند.و گاهی هم رژیم گیاهی هم دارند
.اگاما به هیج عنوان سمی نبوده وهیچ خطری برای انسان و دام ومزارع کشاورزی ندارد و همیشه از محل های سکونت انسان دوری میکنند و به محض دیدن انسان از انجا دور میشوند . اما میتوان با حفظ خونسردی به ارامی به انها نزدیک شد.

 

در انار هم گونه ای از این خزنده زنذگی میکنند .. در برخی از مزارع کشاورزی دید ه می شوند اما بیشتر در بیابانها واطراف شهر و بیابان های اطراف تالاب ها دیده میشوند . در اطراف تالاب فرهنگ اباد شما میتوانید حدالقل ۵ گونه از این خزنده را ببینید. اگاما سروغی دم سیاه یکی از گونه های جالب و دیدنی اگاما است که میتوان در مسیر تالاب فرهنگ اباد ان را دید . این گونه دم خود را بر خلاف سایر گونه های اگاما ذم را به سمت بالا خم میکند و و حرکت جالبی در موقع دیدن انسان انجام میدهد.

اگاما هم مانند سایر خرنده ها دارای شکلی است که برای ذفاع حالتی ترسناک به خود میگیرد. اما این حالت برای انسان هیچ خطری ندارد اما متاسفانه در مناطق کشاورزی با وجوبی خطر بودن اقدام به کشتن و حذف این خزنده از چرخه زیست میکنند. که خود باعث بهم خوردن تعادل محیط زیست میشود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده iranian-herp
 • 3560

  درباره وزغ ها چه می دانید؟

  قورباغه بلوچی از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به قورباغه مردابی بوده و در افغانستان، هند، نپال، س…
 • cobra

  مارها را بهتر بشناسیم

  مارها موجوداتی مرموز هستند و با وجود آنکه اغلب مردم از آنها وحشت دارند از پر طرفدارترین جا…
 • IMG_2351

  آیا بزمجه ها خطرناک هستند؟

  بزمجه ها از خانواده ی Varanidae هستند ، گروهی از سوسمار ها که شامل بزرگترین سوسمار زنده یع…
بارگذاری بیشتر در آخرین اخبار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

پروژه حفاظت از سمندر غارزی